These area girls are gearing up for MHSAA state track meet

Here are the girls area qualifiers for the MHSAA state finals track meet on Saturday.

Division 1

High jump: Amy Kober, Grand Haven; Chloe Fox, Reeths-Puffer.
Long jump: Jasmine Gulley, Mona Shores.
100: Kynihay Brown, Muskegon.

Division 2

Pole vault: Amy Grace Shoop, Ludington; Allie LeRoux, Spring Lake; Gabriella LeRoux, Spring Lake.
Discus: Kayla Gottwald, Ludington; Brandy Thomas, Ludington.
Shot put: Brandy Thomas, Ludington.
High jump: Grace Peterson, Spring Lake; Lydia Suchecki, Spring Lake.
400: Brittany Parker, Orchard View; Carlyn Arteaga, Spring Lake.
800: Lauren Biggs, Ludington; Carlyn Arteaga, Spring Lake.
1600: Lauren Biggs, Ludington; Jessica Harris, Whitehall.
3200: Erin O’Keefe, Spring Lake; Jessica Harris, Whitehall.
1600 relay: Ludington (Katie Biggs, Lauren Biggs, Emily Edel, Madalyn Flewelling).

Division 3

High jump: Jennie Gottardo, Hart; Liz Moak, Montague; Kylie Mount, Mason County Central.
Shot put: Holly Whelen, Hesperia; Kendra Dreyer, Kent City.
Discus: Hollly Whelen, Hesperia; Kendra Dreyer, Kent City.
Long jump: Kylie Mount, Mason County Central; Abby Christmas, Montague.
100 hurdles: Lauren Zeerip, Hesperia; Kylie Mount, Mason County Central; Dana Kass, Ravenna.
300 hurdles: Lauren Zeerip, Hesperia.
400: Jennie Gottardo, Hart.
800: Hannah Rainey, Newaygo.
1600: Ashley Russo, Kent City; Hannah Rainey, Newaygo.
3200: Ashley Russo, Kent City; Hannah Rainey, Newaygo; Sierra Albus, Hart; Leta Larsen, Mason County Central.
1600 relay: Hesperia (Hanna Sperry, Kayla Edgell, Victoria Ross, Lauren Zeerip).
3200 relay: Hart (Sierra Albus, Maddie Hodges, Sabrina Smith, Jennie Gottardo); Mason County Central (Chloe Kimes, Leta Larsen, Jordyn Sanders, Lindsay Larsen).

Division 4

Shot put: Tootie Thompson, Muskegon Catholic.
Long jump: Kayla Kilgore, Western Michigan Christian.
Discus: Olivia Varnado, Western Michigan Christian.
100: Momo Neal, Muskegon Catholic.
200: Momo Neal, Muskegon Catholic.
400: Anneliese DeKam, Western Michigan Christian.
100 hurdles: Janae Coon, Muskegon Catholic; Hannah Hughes, Western Michigan Christian.
300 hurdles: Janae Coon, Muskegon Catholic
800: Becca Wolffis, Fruitport Calvary.
1600: Becca Wolffis, Fruitport Calvary.
3200: Avery Lowe, North Muskegon.
400 relay: Muskegon Catholic (Kayleigh Schulte, Janae Coon, Momo Neal, Kaycie Murphy.
800 relay: Muskegon Catholic (Kayleigh Schulte, Janae Coon, Momo Neal, Kaycie Murphy; Western Michigan Christian (Kayla Kilgore, Josie Ruiter, Kaitlyn Kilgore, Anneliese DeKam).
1600 relay: Western Michigan Christian (Gracie Snuffer, Anneliese DeKam, Kaitlyn Kilgore, Kayla Kilgore).
3200 relay: Western Michigan Christian (Ally Zuidema, Gracie Snuffer, Chanaiya Richards, Adrienne Aardema.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *