Nineteen weight class champions and dozens of other local wrestlers qualify for regionals

Editors note – The following story was originally published on Sunday, but had incorrect information because the Michigan High School Athletic Association listed the wrong weights for many wrestlers. We did our best to correct the errors.

LocalSportsJournal.com

Nineteen area high school wrestles claimed championships in individual district tournaments at various locations on Saturday.LSJ Logo incert

Dozens of other wrestlers also qualified for next week’s individual regional round, which is the final step before the state finals.

The top four wrestlers in each weight class in districts qualified for regionals.

In Division 1, Grand Haven’s Daniel Guillen (125) and Drake Morley (171) and Mona Shores’ Nick Brown (215) all brought home district titles.

Whitehall, competing in Division 3, had four individual champions – Reiley Brown (135), Jwan Britton (140), Jojo Dowdell (145) and Hunter Bower (103). Brown is working toward his second straight individual state title.

Also in Division 3, Shelby’s Nick Felt (125) and Grant’s Rylee Schultz (171) and Rashaad Powell (285) won their weight classes.

In Division 4, Hesperia had a four champions – Davian Gowens (125), Gerrit Yates (145), Mark Workman (171) and Josh Ehrke (285).

Other champions were Noah Cantu (112), and Robert Altland (103) of Hart, Ryan Bockheim (135) of Kent City and Jacob Shoop (152) and Spencer Knizacky (160) of Mason County Central.

Other regional qualifiers

Division 1

Grand Haven – Juan Becerra (189), Caleb Braley (119), Zach McKinnon (125), Cody Miller (112).

Mona Shores – Zach Donahue (119), Sean Halverson (112), Sam Karel (152).

Division 2

Reeths-Puffer – Max Briggs (215), Caleb Jensen (112), Sean McWilliams (160), Dawson Romanosky (189), Blake Ross (152), Tylor Skinner (285), Mike Weissert (135).

Fruitport – Bailey Lynn (135), Zachary Sykes (103).

Muskegon – Devan Dykstra (160).

Division 3

Whitehall – Trenton Blanchard (112), Corey Robinson (119), Tom Balaskovitz (125), Allen Powers (125), Dominick Haynes (130), Josh Thommen (140), Joe Haynes (152),Luke Morningstar (189).

Grant – Jacob Couturier (112), Jagarr Jenerou (125), Brandon Sanders (130), James Montney (145).

Shelby – Christian Cooper (119), Riley Peterson (135), Jon Hughey (140), Will Kidder (103).

Ludington – Ethan Tucker (140), Jaden Nickelson (285).

Fremont – William Gates (160).

Orchard View – Alex Cantu (103).

Division 4

Hart – Jacob Bosley (112), Brady Tate (152), Carlos Garza (160).

Hesperia – Kurtis Stitt (119), Trentyn Gleason (140), Logan Eaves (140), Zack Young (145), Nate Smith (171), Fred Vanderstelt (189), Triston Rubin (189), Connor Baird (103).

Kent City – Carlos Diaz (125), Evan Jones (130), Blake Armstrong (135), Gerardo Cruz (103).

Mason County Central – Logan Merrick (145), Eldon McCabe (171), Jon Zoscsak (285).

Muskegon Catholic – Brock Johnson (285).

Ravenna – Dylan Kiester (119), Gary Johnson (125), Devin Forner (130), Elex Sokolowski (215)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *