LocalSportsJournal.com
The following are pairings, sites and times for this week’s Class A, B, C and D boys basketball district tournaments involving area teams.
Host schools are Grand Rapids Kenowa Hills, Orchard View, Kingsley, Sparta, Kent City, Montague and Muskegon Catholic.
The winners of each district will advance to next week’s regional completion at various sites.
CLASS A
(host GR Kenowa Hills)
Monday
Quarterfinals
GR Union 73, Mona Shores 64 (OT)
Grand Haven 61, Reeths-Puffer 34
Wednesday
Semifinals
Muskegon 66, GR Union 32
Grand Haven 61, GR Kenowa Hills 41
Friday
Finals
Muskegon vs. Grand Haven, 7 p.m.
CLASS B
(host Orchard View)
Monday Quarterfinals
Coopersville 64, Orchard View 45
Whitehall 62, Fruitport 44
Wednesday
Semifinals
Coopersville 57, Spring Lake 51
Oakridge 58, Whitehall 45
Friday
Finals
Coopersville vs. Oakridge, 7 p.m.
CLASS B
(host Kingsley)
Monday
Quarterfinals
Benzie Central 47, Cadillac 46
Wednesday
Semifinals
Ludington 52, Kingsley 38
Benzie Central 72, Manistee 24
Friday
Finals
Ludington vs. Benzie Central, 7 p.m.
CLASS B
(host Sparta)
Monday
Quarterfinals
Grant 54, Sparta 52
Wednesday
Semifinals
Fremont 51, Newaygo 45
Grant 66, Tri-County 61
Friday
Finals
Fremont vs. Grant, 7 p.m.
Class C
(host Ravenna)
Monday
Quarterfinals
Muskegon Heights 60, North Muskegon 56
Wednesday
Semifinals
Kent City 39, Ravenna 35
Muskegon Heights 59, Western Michigan Christian 54
Friday
Finals
Kent City vs. Muskegon Heights, 7 p.m.
CLASS C
(host Montague)
Monday
Quarterfinals
Hesperia 40, Holton 38
Mason County Central 50, Hart 35
Wednesday
Semifinals
Shelby 81, Hesperia 56
Mason County Central 59, Montague 55
Friday
Finals
Shelby vs. Mason County Central, 6 p.m.
CLASS D
(host Muskegon Catholic)
Monday
Quarterfinals
Muskegon Catholic 71, Kent City Algoma Christian 27
Wednesday
Semifinals
Ellington Academy 76, Walker West Michigan of Science and Arts 29
Muskegon Catholic 69, Fruitport Calvary Christian 47
Friday
Finals
Muskegon Catholic vs. Ellington Academy, 7 p.m.