Division 3 girls state track finals results

TRACK

Division 3 girls

(at Comstock Park)

Pewamo-Westphalia 54; Reed City 40; Adrian Madison 37; Frankenmuth 35.5; Manistee 34; Napoleon 26; St. Louis 25; Onsted 24; Flint Southwestern Academy 21; Charlevoix 21; Benzie Central 20; Bath 20; Saranac 20; Hopkins 20; Buchanan 18; Grandville Calvin Christian 16; Boyne City 16; Flint Hamady 16; Schoolcraft 13; Bridgeport 13; Shepherd 11; Leroy Pine River 11; Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 10; Durand 10; Macomb Lutheran North 9; Reese 9; Laingsburg 8; Stanton Central Montcalm 6; Erie-Mason 6; Ann Arbor Gabriel Richard 5; Perry 5; Hart 5; Marlette 5; Saginaw Nouvel 5; Lansing Catholic 5; Harrison 4; Brooklyn Columbia Central 4; Morley-Stanwood 4; Saginaw Valley Lutheran 4; Wyoming Lee 4; Byron 3.50; Bronson 3; Clare 3; Kent City 3; Kingsley 3; Hillsdale 2; Olivet 2; Hanover-Horton 2; Parchment 2; Jackson Lumen Christi 2; Jonesville 2; Gladwin 2; Delton Kellogg 2; Grand Rapids West Catholic 1; Mt. Clemens 1; Flint Powers 1; Sanford-Meridian 1; Newaygo 1; Springport 1; Quincy 1; Chesaning 1; Vandercook Lake 1; Whitmore Lake 1; Watervliet 1; Carrollton 1.

 

DISCUS — 1. Ashley Bussing, Adrian Madison, 135-0.

SHOT PUT — 1. Kayla Deering, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, 42-11.50.

LONG JUMP — 1. Sami Michell, Reed City, 17-3.25.

HIGH JUMP — 1. Marissa Johnson, Durand, 5-5.

POLE VAULT — 1. Kenzie Wieber, Pewamo-Westphalia, 11-0.

3,200-METER RELAY — 1. Grandville Calvin Christian, 9:38.

100-METER HIGH HURDLES — 1. Sami Michell, Reed City, 14.04.

100-METER DASH — 1. Brianna Dinneen, Buchanan, 12.22.

800-METER RELAY — 1. Frankenmuth, 1:45.

1,600-METER RUN — 1. Annie Fuller, Manistee, 4:56.11;6. Ashley Russo, Kent City, 5:18.19.

400-METER RELAY — 1. Pewamo-Westphalia, 50.63.

400-METER DASH — 1. Ce’aira Richardson, Bridgeport, 56.92;4. Jennie Gottardo, Hart, 58.20.

300-METER LOW HURDLES — 1. Sami Michell, Reed City, 45.18.

800-METER RUN — 1. Annie Fuller, Manistee, 2:11.77 (New L.P. Division 3 Final Record – Old Record: 2:13.03, Annie Fuller, Manistee, 2012).

200-METER DASH — 1. Sami Michell, Reed City, 24.98.

3,200-METER RUN — 1. Amber Way, Charlevoix, 10:48.48 (New L.P. Division 3 Final Meet Record – Old Record: 10:57.16, Nicole Bush, Wyoming Kelloggsville, 2004). 8. Kathy Middaugh, Newaygo, 11:49.25.

1,600-METER RELAY — 1. Pewamo-Westphalia, 4:03.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *