Division 4 boys track state finals results

Track

Division 4 Track State Finals
(at Hudsonville)

Saugatuck 58; Albion 47; Evart 36.50; White Cloud 36; Kalamazoo Christian 33; Climax-Scotts 26; New Lothrop 19; Concord 18; Southfield Christian 17; North Muskegon 17; Pittsford 15; Coleman 14; Eau Claire 14; Saginaw Arts & Sciences 13; Fremont Providence Christian 13; Mayville 13; Mendon 13; Muskegon Catholic Central 12; Genesee 12; Sand Creek 11; Marion 11; Petersburg-Summerfield 11; Litchfield 11; Addison 10; Detroit Allen Academy 10; Homer 10; Fowler 10; Morenci 10; Brown City 9; Maple City-Glen Lake 9; Traverse City St. Francis 9; Plymouth Christian 9; Jackson Christian 8; St. Joseph Lake Michigan Catholic 8; White Pigeon 8; Britton-Deerfield 7; Reading 6.50; Waldron 6; Breckenridge 6; Hillsdale Academy 6; Royal Oak Shrine 5; Athens 5; Fife Lake Forest Area 5; Suttons Bay 5; Detroit Loyola 4; Brethren 4; Tekonsha 4; Mio 3; Baldwin 3; Centreville 3; Unionville- Sebewaing 2; Fairview 2; Three Oaks River Valley 1.50; Marcellus 1; Ellsworth 1; Onekama 1; Mancelona 0.50.

 

DISCUS — 1. Jacob Patrick, Litchfield, 187-2; 5. Cari Campbell, Muskegon Catholic Central, 138-9.

SHOT PUT — 1. Bobby Drew, Saugatuck, 52-7.50.

LONG JUMP — 1. Dametrius Nelson, Genesee, 21-7.

HIGH JUMP — 1. Luke Meyer, Addison, 6-8.

POLE VAULT — 1. Gavin Towery, Homer, 13-4; 2. Jake Walton, North Muskegon, 13-4.

3,200-METER RELAY — 1. Saugatuck, 8:11.11.

110-METER HIGH HURDLES — 1. Andy Houser, Pittsford, 15.34; 3. Jake Berends, North Muskegon, 16.01.

100-METER DASH — 1. Alexander Lodes, Climax-Scotts, 11.32.

800-METER RELAY — 1. Albion, 1:32.85; 5. Muskegon Catholic Central, 1:34.19 (Zach Campbell,
Brandon Isom, Blake Sanford, Tommy Scott).

1,600-METER RUN — 1. Nick Vander Kooi, Fremont Providence Christian, 4:25.89.

400-METER RELAY — 1. Climax-Scotts, 44.41; 7. Muskegon Catholic Central, 45.50 (Jessie Anderson, Blake Sanford, Zach Campbell, Tommy Scott).

400-METER DASH — 1. Zack McGowen, White Cloud, 50.60; 8. Brandon Isom, Muskegon Catholic Central, 52.06.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES — 1. Clayton Meldrum, Kalamazoo Christian, 40.66; 6. Jake Berends, North Muskegon, 41.62.

800-METER RUN — 1. Max Hodges, Evart, 1:58.40.

200-METER DASH — 1. Nolen Bright-Mitchell, Albion, 22.44.

3,200-METER RUN — 1. Sean Kelly, Saugatuck, 9:35.99; 6. Nick Vander Kooi, Fremont Providence Christian, 9:56.32;

1,600-METER RELAY — 1. White Cloud, 3:31.86 (Taylor Rodriguez, Hunter Redman, David Dykstra, Hunter Redman); 8. Muskegon Catholic Central, 3:36.00 (Zach Campbell, Erik VanFossen, Brandon Isom, Brant McCollum).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *