Area high jumpers Billips and Fox land All-State honors at respective Div. 1 state track meets

Local Sports Journal

At Rockford High School, the Muskegon area earned two individual All-State place finishers at Saturday’s Division 1 Michigan High School Athletic Association (MHSAA) state track and field meet.

And both were high jumpers.

Mona Shores senior Adreon Billips, who jumped 6-5, finished fifth overall, and Reeths-Puffer’s Chloe Fox, who cleared 5-4, was sixth, in the high jump.

The Mona Shores boys 400 meter relay team, led by standout sprinter Marquon Sargent, finished eighth overall. Sargent was joined by Jared Steger, Michael Grissom and Matt Schuiteman, in the All-State finish. The quartet covered one lap in 42.80.

East Kentwood won its second-straight boys title, outscoring second-place Oak Park 71-50.

The Mona Shores boys team finished tied for 43rd overall.

Oak Park took the girls title, piling up 92 points to outscore runnerup Northville by 42 points.

Fox’ sixth-place finished helped her Rockets to their 36th-place team finish.

 

Boys Meet
Mona Shores at Division 1 state track and field finals at Rockford, May 30, 2014

Team results: 1. East Kentwood, 71; 2. Oak Park, 50; 3. Saline, 37;4. (tie) Grand Blanc, 25; Traverse City Central, 25; 6. Warren DeLaSalle, 23; 7. Grand Ledge, 22; 8. Swartz Creek, 20; 9. East Lansing, 18; 10. Walled Lake Central, 17; 11. Dexter, 16.33; 12. Lake Orion, 15; 13. (tie) Bloomfield Hills Brother, 14; Waterford Mott, 14; White Lake Lakeland, 14; 16. Kalamazoo Central, 13; 17. (tie) Flint Carman-Ainsworth, 12; Westland John Glenn, 12; 19. (tie) Belleville, 11; Portage Northern, 11; Royal Oak, 11; 22. (tie) Detroit Southeastern, 10; Grand Rapids Kenowa Hills, 10; Novi, 10; Ypsilanti, 10; 26. (tie) Monroe, 9; Traverse City West, 9; 28. (tie) Birmingham Groves, 8; Okemos, 8; Saginaw Heritage, 8; Walled Lake Western, 8; 32. Lincoln Park, 7.33; 33. (tie) Farmington Hills Harrison, 7; Farmington, 7; Rochester Adams, 7; Wyandotte Roosevelt, 7; 37. (tie) Canton, 6; Highland Milford, 6; Northville, 6; Romeo, 6; Ypsilanti Lincoln, 6; 42. Oxford, 5.33; 43. (tie) Howell, 5; Livonia Churchill, 5; Muskegon Mona Shores, 5; Troy, 5; 47. (tie) Ann Arbor Pioneer, 4; Berkley, 4; Clarkston, 4; Fair Haven Anchor Bay, 4; 51. (tie) Detroit East English Village, 3; Southfield, 3; 53. (tie) Grand Rapids Union, 2; Utica Eisenhower, 2; Walled Lake Northern, 2; 56. (tie) Detroit Catholic Central, 1; Macomb L’Anse Creuse, 1; Rockford, 1.

Individual results: Discus – 1. Kevin Weiler, Swartz Creek, 176-05. Pole Vault – 1, Noah Gary, Dexter, 16-02 (New MHSAA L.P. Div. 1 FinalMeet Record – Old record, 16-1, Logan Lynch, Temperance Bedford,2007). Shot Put – 1. Kevin Weiler, Swartz Creek, 60-04.50. High Jump -– 1. Brandon Piwinski, Warren DeLaSalle, 6-10; 5. Adreon Billips, Mona Shores, 6-05. Long Jump – 1. Austin Edwards, Grand Ledge, 22-11. 3,200-Meter Relay – 1. Saline (Logan Wetzel, Ryan Wilkie, Ryan Gauche, John Davis 12), 7:40.54 (New MHSAA All Division & L.P. Div. 1 Final Meet Record – Old Record – 7:41.27, Saline, 2004). 110-Meter Hurdles – 1. Antoine Lloyd, East Kentwood, 13.95. 100-Meter Dash – 1. Eli Minor, Oak Park, 10.88. 800-Meter Relay – 1. East Kentwood (Ashley Bailey, Kevin Smith, Devin McKinney, Michael Catching), 1:27.09. 1,600-Meter Run – 1. Grant Fisher, Grand Blanc, 4:10.82. 400-Meter Relay – 1. Oak Park (Names Not Available), 41.47. 8. Mona Shores (Jared Steger, Michael Grissom, Matt Schuiteman, Marquon Sargent), 42.80. 400-Meter Dash – 1, Maurice Allen, Oak Park, 48.13. 300-Meter Hurdles – 1. Mike Carey, Bloomfield Hills Brother Rice, 38.07. 800-Meter Run – 1. Donavan Brazier, Grand Rapids Kenowa Hills, 1:50.24 (New MHSAA L.P. Div. 1 Final Meet Record – Old record – 1:51.78, Isaac Cox, East Kentwood, 2010). 200-Meter Dash – 1. Maurice Allen, Oak Park, 21.36. 3,200 Meter Run – 1. Grant Fisher, Grand Blanc, 9:07.11. 1,600-Meter Relay – 1. East Lansing (Lawrence Davis, Jared Howenstein, Marq Adams, Antonio Clarke), 3:16.56.

 

Girls Meet
Reeths-Puffer at Division 1 state track and field finals at Rockford, May 31, 2014

 Team Scoring – 1. Oak Park, 92; 2. Northville, 50; 3. East Kentwood, 49; 4. Rockford, 48; 5. Birmingham Seaholm, 30; 6. Grosse Pointe South, 29; 7. Jenison, 27; 8. Ann Arbor Pioneer, 23; 9. Saline, 20; 10. Ann Arbor Skyline, 19; 11. Walled Lake Northern, 16; 12. (tie) Davison, 14; Okemos, 14; 14. Novi, 13; 15. Grandville, 12; 16. Greenville, 11; 17. (tie) Macomb L’Anse Creuse, 10; Midland Dow, 10; Port Huron Northern, 10; Sterling Heights Stevenson, 10; 21. (tie) Dexter, 9; Grand Rapids Forest Hills, 9; Highland Milford, 9; Southgate Anderson, 9; Ypsilanti, 9; 26. Ortonville Brandon, 8; 27. (tie) Farmington Hills Harrison, 7; Midland, 7; Waterford Mott, 7; 30. (tie) Bay City Western, 6; Clinton Twp. Chippewa Valley, 6; Detroit Cass Tech, 6; Salem, 6; 34. (tie) Canton, 5; Flushing, 5; 36. (tie) Holly, 4; Pontiac, 4; Utica, 4; 39. (tie) Grosse Pointe North, 3; Reeths-Puffer, 3; Portage Northern, 3; Rochester Adams, 3; Ypsilanti Lincoln, 3; 44. (tie) Birmingham Groves, 2; Farmington, 2; Gibraltar Carlson, 2; Grand Ledge, 2; Lowell, 2; Plymouth, 2; South Lyon, 2; 51. (tie) Bay City Central, 1; Clarkston, 1; East Lansing, 1; Grand Rapids Kenowa Hills, 1; West Bloomfield, 1.

Individual results: Discus – 1. Jaevyn Wortham, Macomb L’Anse Creuse, 140-05. Pole Vault – 1. Mackenzie Shell, Port Huron Northern, 12-07. Shot Put – 1. Charde Madoula-Bey, Ann Arbor Skyline, 42-06.25. High Jump – 1, Jailah Mason, Sterling Heights Stevenson, 5-09.25 (New MHSAA L.P. Div. 1 Final Meet Record – Old record – 5-9, Kelanna Ingram, Southfield Lathrup, 2012; Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 2008). 6. Chloe Fox, Reeths-Puffer, 5-04. Long Jump – 1. Sekayi Bracey, East Kentwood, 18-07.25. 3,200-Meter Relay – 1. Birmingham Seaholm (Names Not Available), 8:59.08. 100-Meter Hurdles – 1. Allyson Goff, Walled Lake Northern, 13.80. 100-Meter Dash – 1. Sekayi Bracey, East Kentwood, 11.88. 800-Meter Relay – 1, Oak Park (Anna Jefferson, Carlita Taylor, Brianna Holloway, Tamea McKelvy), 1:38.15. 1,600-Meter Run – 1. Rachel Coleman, Northville, 4:45.76. 400-Meter Relay – 1. Oak Park (Kailsi Latta-Thompson, Anna Jefferson, Johnyce Powell, Tamea McKelvy), 47.35. 400-Meter Dash – 1, Anna Jefferson, Oak Park, 53.50 (New MHSAA All Division and L.P. Div. 1 Final Meet Record – Old Records – 54.29,Latipha Cross, Southfield, 2011). 300-Meter Hurdles – 1. Ashlynn Schiro, Okemos, 43.09. 800 Meter Run – 1. Ersula Farrow, Grosse Pointe South, 2:07.63. 200-Meter Dash – 1. Sekayi Bracey, East Kentwood, 23.98. 3,200 Meter Run – 1. Audrey Belf, Birmingham Seaholm, 10:17.08. 1,600-Meter Relay – 1. Oak Park (Brianna Holloway, Johnyce Powell, Drew Coleman, Jayla Fleming), 3:49.88.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *