Spring Lake wins a district softball title, while all the other local districts were postponed by rain

LocalSportsJournal.com

Rainy weather postponed most of the area’s high school baseball and softball district tournaments on Saturday.LSJ Logo incert

The only local tournament that was completed was the Division 2 softball district at Allendale. Spring Lake won the title, downing Sparta 15-0 and Allendale 11-4.

Most of the rest of the games were rescheduled for Monday, with a few slated for Tuesday.

Baseball

In the Division 1 baseball tournament at Mona Shores, Kenowa Hills ousted Grand Haven 8-7 while the Reeths-Puffer-Mona Shores semifinal was postponed until Monday at noon.

The winner of that game will meet Kenowa Hills at 2:30 p.m. in the title game.

In the Division 2 tournament at Grant, Cedar Springs will meet Fremont at 1 p.m. on Monday while Whitehall and Tri-County will play at 3 p.m. The finals will be at 5 p.m.

Ludington and Chippewa Hills will play Monday at 2 p.m. in the Division 2 tournament in Big Rapids, with the winner playing the survivor of the Mount Pleasant-Cadillac game at 4 p.m.

In Division 2 at Allendale, Spring Lake beat Sparta 9-4 and Allendale downed Coopersville 7-0 before the rain came. Spring Lake and Allendale will play for the title Monday at 4 p.m.

The Division 3 tournament at North Muskegon also got two games completed, with Oakridge beating Montague 4-3 and Western Michigan Christian beating North Muskegon 6-5. The two winners will face off at 2:30 p.m. on Monday for the district trophy.

The Division 3 tournament at Hart will be Monday, with Shelby and Hesperia playing at 1 p.m., Hart and Mason County Central playing at 3 p.m. and the title game at 5 p.m.

The Division 4 tournament at Holton will be Tuesday, with Baldwin playing Kent City Algoma Christian at 2 p.m., Muskegon Catholic playing Holton at 4 p.m. and the  finals slated for 6 p.m.

Softball

In the Division 1 softball district at Mona Shores, Reeths-Puffer upset the host Sailors 14-4. The other semifinal, between Kenowa Hills and Grand Haven, will be at noon on Monday, with the winner playing R-P at 2:30 for the title.

In the Division 2 tournament at Grant, Fremont will play Grant at 1 p.m., Whitehall will play Tri-County at 3 p.m. and the finals will be at 5 p.m.

In Division 2 at Big Rapids, Ludington will face Chippewa Hills at noon, and the winner will play the survivor of the Mount Pleasant-Cadillac game at 4 p.m.

Two games were played in the Division 3 tourney at North Muskegon, with the host Norse beating Western Michigan Christian 11-6 and Montague sneaking past Ravenna 5-4. The championship game will be Monday at 2 p.m.

In Division 3 at Hart, the host Pirates will play Mason County Central at Monday at 1 p.m. while Reed City and Hesperia will play at 3 p.m. The finals are at 5 p.m.

In Division 4 at Holton, Muskegon Catholic and Holton will play at 4 p.m. on Tuesday, with the winner meeting Baldwin in the finals at 6 p.m.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *