Updated: Boys soccer district tournament results and matchups

LocalSportsJournal.com

The following are dates, sites and reported times for boys soccer district tournament games in the lakeshore area, beginning this week.

The winners of each district tournament will advance to regionals, and regional champions will advance to the state semifinals.

Do not trust the times listed on this schedule! They come from the Michigan High School Athletic Association, and some have been incorrect.

Division 1
(host Hudsonville)

Wednesday Oct. 9
Rockford 2, Jenison 0
Grand Rapids Union 3, Mona Shores 1

Thursday Oct. 10
Holland West Ottawa 2, Hudsonville 0
Grand Haven 3, Grandville 1

Tuesday Oct 15
Grand Rapids Union 3, Holland West Ottawa 2
Grand Haven 3, Rockford 2

Thursday Oct 17
Finals

Grand Haven 3, GR Union 1

Division 2
(host Allendale)

Thursday Oct. 10
Fruitport 8, Muskegon 0
Spring Lake 3, Allendale 0

Friday Oct. 11
Reeths-Puffer 7, Coopersville 1

Tuesday Oct. 15
Reeths-Puffer 1, Whitehall 0

Wednesday Oct. 16
Spring Lake 3, Fruitport 1

Saturday Oct. 19
Finals

Spring Lake vs. Reeths-Puffer, 10 a.m.

Division 3
(host Fremont)

Wednesday Oct. 9
Oakridge 2, Newaygo 1 (OT)
Fremont 4, Grant 1
Tri County 5, Montague 1
Orchard View 4, Ravenna 0

Tuesday Oct. 15
Orchard View 2, Tri County 1
Fremont 4, Oakridge 1

Saturday Oct. 19
Finals

Orchard View vs. Fremont, 2 p.m.

Division 3
(host Manistee)

Wednesday Oct. 9
Big Rapids 2, Benzie Central 0

Thursday Oct. 10
Shelby 8, Walkerville 0
Ludington 3, Reed City 0

Friday Oct. 11
Manistee 7, Hart 0

Semifinals
Shelby 3, Manistee 1
Ludington 2, Big Rapids 0

Wednesday Oct. 16
Finals
Ludington 1, Shelby 0

Division 4
(host Western Michigan Christian)

Thursday Oct. 10
Hudsonville Libertas Christian 4, Muskegon Catholic Central 2 (OT)
Western Michigan Christian 8, Eau Claire 0

Friday Oct. 11
Saugatuck 5, Fruitport Calvary Christian 2

Tuesday Oct. 15
Western Michigan Christian 6,  Hudsonville Libertas 0
Holland Black River 6, Saugatuck 0

Thursday Oct. 17
Finals

Western Michigan Christian 6, Holland Black River 0

Division 4
(host McBain Northern Michigan Christian)

Thursday Oct. 10
Kent City 6, Pentwater 0
Lakeview 2, Leroy Pine River 0
North Muskegon 8, Big Rapids Crossroads Academy

Tuesday Oct. 15
North Muskegon 9, Lakeview 1

Wednesday Oct. 16
McBain NM Christian 2, Kent City 0

Thursday Oct 17
Finals
North Muskegon 5, McBain Northern Michigan Christian 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *