North Muskegon wins district boys golf title as 13 area teams advance to regional tournament

Mona Shores, Grand Haven at District 1-1 tournament at Blythefield Country Club, Belmont, May 22, 2013 Team results (Top 6 teams advance to regional tourney): 1. Rockford 307, 2. Mona Shores 316, 3. Forest Hills Central 320, 4. Grandville 322, 5. Grand Haven 326, 6. Northview 338, 7. West Ottawa 340, 8. East Kentwood 358, 9. Hudsonville 380, 10. Jenison 392, 11. Grand Rapids Union 394.

Mona Shores golfer Mitchell White finished second at Thursday's District 1-1 tournament, penciling in a round of 74. Photo/Tim Reilly

Mona Shores golfer Mitchell White finished second at Thursday’s District 1-1 tournament, penciling in a round of 74. Photo/Tim Reilly

Top 10: Max Rispler, Forest Hills Central, 72, 2. Mitchell White, Mona Shores, 74, 3. AJ Varekois, Rockford 307, 4. Josh Gibson, Grandville 76; Kevin Kamis, Rockford, 76, 6. Glen Kastelic, Mona Shores, 77; Tyler VandenBrand, Grand Haven, 77, 8. Joel Pietila, Rockford, 78; Michael Cooper, Rockford, 78, 10. Jordan Mattson, Grandville, 79; Alex Christiansen, Grand Haven, 79.

Mona Shores individual results: 2. Mitchell White 74, 6. Glen Kastelic 77, 12. Riley Duff 81, 21. AJ Ringeberg 84, 21. Grant Norris 84.

Grand Haven individual results: 6. Tyler VandenBrand 77, 10. Alex Christiansen 78, 12. Reid Murphy 81, 32. Matt Nailey 89, 41. Alex Crandle 95.

Addition (non-team) qualifiers: Luke Overbeek, West Ottawa , 81; Brenden Costen, Hudsonville, 84; Ben Tinholt, West Ottawa, 85; Johan Visell, East Kentwood, 85; Logan Overbeek, West Ottawa, 87; Davis Vonins, West Ottawa, 87.

 

 

Reeths-Puffer, Spring Lake, and Orchard View at District 2-13 tournament at Quail Ridge Course, Ada, May 22, 2014 Team results (Top 6 teams advance to regional tourney): 1. Forest Hills Northern 309, 2. Forest Hills Eastern 311, 3. Reeths-Puffer 329, 4. Spring Lake 333, 5. Kenowa Hills 334, 6. Comstock Park 342, 7. Grand Rapids Central 352; Sparta 352, 9. Greenville 354, 10. Allendale 358, 11. Coopersville 360, 12. Cedar Springs 384, 13. Orchard View 447.

Reeths-Puffer's Collin Colby takes a chip shot during action last week at the Mona Shores Invitational. Colby was tied for seventh overall at Thursday's District 2-13 tournament.  Photo/Tim Reilly

Reeths-Puffer’s Collin Colby takes a chip shot during action last week at the Mona Shores Invitational. Colby tied for seventh overall at Thursday’s District 2-13 tournament. Photo/Tim Reilly

Top 10: 1. Spencer Schab 74, 2. Mark Gerst, Forest Hills Eastern 76, 3. Devon Reineger 77; Chase Lebster, Forest Hills Northern, 77, Ben Kramer, Spring Lake, 77; 6. Zach Robbins, Forest Hills Eastern, 311, 7. Charlie Bacie, Forest Hills Northern, 309; Collin Kolbe, Reeths-Puffer, 79; Phil Lodzinski, Forest Hills Northern, 79; Ryan Skislak, Kenowa Hills, 79.

Reeths-Puffer individual results: 7. Collin Kolbe 79, 11. Ryan Kooiman 80, 18. Brandon Young 84, 24. Trevor Fowler 86, 28. Nick Oosting 87.

Spring Lake individual results: 3. Ben Kramer 77, 13. Bricker Reed 81, 24. Brenden Peel 86, 33. Ryan Johnson 89, 39. Tanner Debien 91.

Orchard View individual results: 53. Coedi Fluette 98, 61. Chris Bentley 112, 63. Hunter Bengsten 118, 64. Brenden Brewer 119, 65. Justin Jonker 125.

Additional (non-team) qualifiers: Jaelen Maslowski, Sprata, 82; Spencer Wierda, Grand Rapids Catholic Central, 83; Danny Bohner, Greenville 84; Matt Crittenden, Greenville, 85; Peter Greene, Grand Rapids Catholic Central, 86; Tyler Armock, Coopersville, 86.

 

 

Ludington, Whitehall, Shelby, Ravenna, Montague, Mason County Central, Kent City, and Hart at Lakeside Links, Scottville, May 22, 2014 Team results (Top 6 teams advance to regional tourney): 1. Ludington 307, 2. Chippewa Hills 357, 3. Whitehall 362, 4. Lakeview 368, 5. Shelby 373, 6. Ravenna 375, 7. Mason County Central 376, 8. Montague 378, 9. Kent City 379, 10, Reed City 388, 11. Central Montcalm 390, 12. Hart, no team score.

Top 10: 1. Ethan Leavitt, Ludington, 73; Race Anderson, Ludington, 73; 3. Jon Wandel, Lakeview 78, 4. Chase Lakari, Ludington, 79, 5. Noah Gensen, Mason County Central, 81, 6. Jaccob Juska, Ludington, 82, 7. James Wilson, Chippewa Hills, 83; Keaton Inglis, Shelby, 83, 9. Hayden Collins, Whitehall, 84, 10. Nic Hillman, Chippewa Hills, 83.

Ludington individual results: 1. Ethan Leavitt, Race Anderson 73, 4. Chase Lakari 79, 6. Jacob Juska 82, 23. Jacob Harrie 95.

Whitehall individual results: 9. Hayden Collins 84, 11. Ian Devlieg 87, 17. Tell Sutton 93, 34. Connor Rake 98, Isaiah Toelle 99.

Shelby individual results: 7. Keaton Inglis 83, 21. Brianna Hukill 94, 34. Cody Deen 98; John Carey 98, 56. Blake Przekop 122.

Ravenna individual results: 13. Jake Deering 90; Tim Pattersen 90, 31. Conner Beahan 97, 34. Neal Wilds 98, 48. Tanner Gardenour 103.

Mason County Central individual results: 5. Noah Gensen 81, 31. Jared Knizacky 97, 34. Hunter Vanderwall 98, 44. Kody Berkel 100, 53. Clayton Malkowski 106.

Montague individual results: 15. Devin Roesler 92, 21. Jordan Weaver 94, 27. Caleb Semelbauer 96; Riley Norkett 96, 34. Matt Visger 98.

Kent City individual results: 15. Ryan Walker 92, 17. Chase Freeland 93, 27. Dustin Heeringa 96, 34. Jack Harrison 98, 48. Tanner Gardenour 103.

Hart individual results: 51. Matt Vanderwall 110, 54. Matt Wilson 107, 55. Joey McClatchy 110.

Additional (non-team) regional qualifiers: Noah Gensen, Mason County Central, 81; Jacob Green, Reed City, 88; Ryan Walker, Kent City, 92; Devin Roesler, Montague, 92; Chase Freeland, Kent City, 94; Jordan Weaver, Montague, 94.

 

 

North Muskegon, Muskegon Catholic Central, Pentwater, Western Michigan Christian, Fruitport Calvary Christian, and Hesperia at District 4-33 at Lincoln Golf Club, Whitehall, May 22, 2014 Team results (Top 6 teams advance to regional meet): 1. North Muskegon 339, 2. Muskegon Catholic 363, 3. Pentwater 368, 4. Saugatuck 394; Western Michigan Christian 394, 6. Fruitport Calvary Christian 507, 7. Hesperia no team score, 8. Mason County Eastern no team score, 9. Tri-Unity Christian no team score.

Muskegon Catholic Central's Collin Powers tee's off during Monday's Mona Shores invitational. Powers shared Top Medalist honors with North Muskegon's  Photo/Tim Reilly

Muskegon Catholic Central’s Collin Powers tee’s off during Monday’s Mona Shores invitational. Powers shared Top Medalist honors with North Muskegon’s Will Mierz at Thursday’s district tournament. Photo/Tim Reilly

Top 10: 1. Will Mierz, North Muskegon, 339; Collin Powers, Muskegon Catholic, 83, 3. Sam Wagner, Pentwater, 84, 4. Mitch Edick, North Muskegon, 85; Connor McEvoy, North Muskegon, 85, 6. Garrett Rebone, North Muskegon, 86, 7. Noah Bertolone, Muskegon Catholic, 87, 8. Chance Helms, Pentwater, 88, 9. Alex Wagner, Pentwater, 92, 10. Matt Hanley, North Muskegon, 94; David Barra de Vrguia, Muskegon Catholic, 94.

North Muskegon individual results: 1. Will Mierz 83; 4. Connor McEvoy 85; 4. Mitch Edick 85; 6. Garrett Rebone 86, 10. Matt Hanley 94.

Muskegon Catholic Central individual results: 1. Collin Powers 83; 7. Noah Bertolone 87; 10. David Barra de Vrguia 87; 16. Jacjson Klariter 99; 25. Kris Berntzen 105.

Pentwater individual results: 3. Sam Wagner 84; 8. Chance Helms 88; 9. Alex Wagner 92; 23. Derek Malburg 104; 25. Linnea McDonough 105.

Western Michigan Christian individual results: 13. John Larson 95; 16. Erik Bean 99; 16. William Plaisier 99; 20. Luke Ender 101; 31. Sam Bekins 117.

Fruitport Calvary Christian individual results: 23. Will Dukes 104; 33. Cory Greeno 125; 35. Chris Byers 138; 36. Gage Berg 140; 37. Mike Warren no score.

Hesperia individual results: 27. Josh Peplinski 109; 29. Eli O’Neall 110; 32. Joe Allen 120.

Additional (non-team) regional qualifiers: Ian Rutledge, Mason County Eastern, 94; Josh Peplinksi, Hesperia, 109; Jonathon Buffum, Tri-Unity Christian, 109; Eli O’Neall, Hesperia, 110; Josh Flynn, Tri-Unity Christian, 112; Joe Allen, Hesperia, 120.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *