Whitehall girls win a regional cross country title; Walkerville’s Emily Merten wins an individual championship

LocalSportsJournal.com

The Whitehall girls cross country team set itself up as a contender for a state championship by winning the Division 2 regional title in Gaylord on Saturday.

Whitehall’s Maya Hector finished second overall in the Division 2 race while teammates Avley Hentschel (sixth) and Nora Mitteer (eighth) were in the top 10.

Grand Haven finished third in the Division 1 regional in Allendale, while Hart finished third in the Division 3 meet in Bear Lake. Hart’s Adelyn Ackley was the individual regional champion, posting a time of 18:22.91.

Walkerville’s Emily Merken took first place in the Division 4 regional race in Bear Lake with a time of 20:04.57.

The following is a list of teams and individuals who qualified for next Saturday’s state finals.

Division 1

Grand Haven (third place)

3, Gabby Hentemann 18:44.0
18, Abby Buitenhuis 19:42.1
19, Andrea Strainer 19:42.6
23, Eliza Lowe 19:49.3
34, Kelsie Bovee 20:18.6
38, Audrey Boersen 20:28.4
59, Hannah Kenny 21:32.7

Individual state qualifiers

Reeths-Puffer
14, Maryssa Depies 19:29.60

Division 2

Whitehall (first place)
2, Maya Hector 19:11.92
6, Avley Hentschel 19:38.41
8, Nora Mitteer 19:41.26
11, Solana Witham 19:52.63
16, Rebekah Townsend 20:07.03
18, Ellie Stevens 20:16.41
22, Kiera Smith 20:32.13

Individual state qualifiers

Fremont

14, Kendra Fowler 20:02.54

Ludington

5, Lauren Biggs 19:29.97

Spring Lake

12, Kate Gilchrist 20:01.32

Division 3

Hart (third place)

1, Adelyn Ackley 18:22.91
9, Sierra Albus 20:16.80
18, Alayna Ackley 21:32.04
23, Brooke Hodges 22:00.88
29, Kayleigh Gordon 22:19.52
43, Ali Altland 23:08.65
55, Sadie Vanderstelt 24:09.68

Individual state qualifiers

Kent City

2, Lauren Freeland 19:13.42

Mason County Central

12, Leta Larsen 20:42.08

Western Michigan Christian

10, Josie Aardema 20:11.72
13, Sarah Vanderkooi 20:15.51

Newaygo

14, Madison Cook 20:56.87

North Muskegon

9, Anneka Lindsay 20:10.68
11, Chloe Strach 20:12.11

Division 4

Individual state qualifiers

Walkerville

1, Emily Merten 20:04.57

Pentwater

12, Madeline Wagner 21:41.29

Fruitport Calvary Christian

11, Lizzie Cammenga 21:23.93

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *