Fifteen area wrestlers win regional championships, a total of 53 qualify for next’s weekend’s individual state finals

LocalSportsJournal.com

A total of 15 Muskegon area  high wrestlers took home regional championships on Saturday in various Michigan High School Athletic Association regional tournaments throughout the state.

In total, 53 area wrestlers finished in the top four of their respectiove weight class to advance to next weekend’s individual state finals

The MHSAA individual finals for Division 2 and 3 will be on April 2 at Wings Event Center in Kalamazoo while the Division 1 and 4 finals will be on April 3 at Van Andel Arena in Grand Rapids. 

In Division 2, Fremont’s RJ Thome (103), Tee Ward (112) and Trey Breuker (160) of Fremont were all regional champions, along with Max Montgomery (112) and Jack Parker (119) of Spring Lake and James Rozycki (152) of Reeths-Puffer.

Whitehall dominated the division 3 competition, taking home four individual regional crowns. Winning titles for the Vikings were Max Brown (140), Nicholas Blanchard (152), Ira Jenkins (215) and Shane Cook (285). Other Division 3 champions were Trayce Tate (119) and Mason Cantu (145) of Hart.

In Division 4, Kevin Spoelman (125) and Austin Brown (135) of Ravenna each were champions, while Aydan Sturtevant-Roes (119) of Hesperia also won his weight class.

A following is a list of all Muskegon area wrestlers who quailed for the state finals in their respective weight classes.

Division 1

Grand Haven
Hefzur Rahman (112)
Logan Vining (119)
Zach Boersen (160)
Dayne Arnett (215)

Division 2

Fremont
RJ Thome (103)
Tee Ward (112)
Eli Beasley (119)
Trey Myers (130)
Trey Breuker (160)
Michael Romero (189)

Ludington
Nikoli Kehrer (285)

Reeths-Puffer
Jacob Blawat (119)
Kaden Malotke (130)
James Rozycki (152)
Thade Radosa (160)
Payton Dobben (171)
Caleb McNeil (189)

Spring Lake
Max Montgomery (112)
Jack Parker (119)

Division 3

Hart
Bryce Jorissen (103)
Trenton Swihart (112)
Trayce Tate (119)
Austin Martinez (125)
Spencer Vanderzwaag (130)
Chance Alvesteffer (135)
Mason Cantu (145)
Thomas Tanner (160)
Leo Guadarrama (189)
Braeden Carskadon (285)

Montague
Chris Aebig (112)
Cale Coppess (125)

Whitehall
Ty Whalen (112)
Matthew Goodrich (119)
Max Brown (140)
Marco Moore (145)
Nicholas Blanchard (152)
Alec Pruett (152)
Jacob Haynes (160)
Connor Young (171)
Kris Dowdell (189)
Ira Jenkins (215)
Shane Cook (285)

Division 4

Hesperia
Stephen Priese (103)
Aydan Sturtevant-Roes (119)
Mack Baird (130)
River Roberson (135)
Korbin Klaus (152)

Holton
Rice Robins (160)

Mason County Central
Andrew Quinn (215)

Ravenna
Nick Schofield (112)
Kevin Spoelman (125)
Austin Brown (135)
Joshua Kooiman (145)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *