Here are the matchups for this week’s boys and girls regional basketball tournaments involving Muskegon-area teams

LocalSportsJournal.com

The following are matchups, sites and times for boys and girls high school regional basketball tournaments involving Muskegon-area teams. Each team earned its way into regionals by winning district titles last week.

The winner of each regional will advance to next week’s state quarterfinals in their respective classes.

Boys
Division 1
(Host Reeths-Puffer) 

Tuesday, March 30
East Grand Rapids vs. Zeeland East, 5:30 p.m.
Grand Haven vs. Forest Hills Northern, 7 p.m.

Thursday, April 1
East Grand Rapids/Zeeland East vs. Grand Haven/Forest Hills Northern, 7 p.m.

Division 2 
(Host Grand Rapids South Christian) 

Tuesday, March 30
Grand Rapids South Christian vs. Grand Rapids Catholic Central, 5 p.m.
Coopersville vs. Spring Lake, 7 p.m.

Thursday, April 1
Grand Rapids South Christian/Grand Rapids Catholic Central vs. Coopersville/Spring Lake, 6 p.m.

Division 2
(Host Traverse City Central)
 

Tuesday, March 30
Ludington vs. Ogemaw Heights, 5:30 p.m.
Escanaba vs. Boyne City, 7 p.m.

Thursday, April 1
Ludington/Ogemaw Heights vs. Escanaba/Boyne City, 6 p.m.

Division 3
(Host Fennville) 

Tuesday, March 30
Grand Rapids Covenant Christian vs. Pewamo Westphalia, 5:30 p.m.
Ithaca vs. North Muskegon, 7 p.m.

Thursday, April 1
Grand Rapids Covenant Christian/Pewamo Westphalia vs. Ithaca/North Muskegon, 7 p.m.

Girls
Division 1
(Host Holland West Ottawa)

Monday, March 29
Mona Shores vs. Hudsonville, 5:30 p.m.
East Grand Rapids vs. Rockford, 7 p.m.

Wednesday, March 31
Mona Shores/Hudsonville vs. East Grand Rapids/Rockford 7 p.m.

Division 2
(Host Fremont) 

Monday, March 29
Grand Rapids Christian vs. Grand Rapids West Catholic, 5:30 p.m.
Newaygo vs Montague, 7 p.m.

Wednesday, March 31
Grand Rapids Christian/Grand Rapids West Catholic vs. Newaygo/Montague, 7 p.m.

Division 2
(Host Houghton Lake) 

Monday, March 29
Ludington vs. Standish-Sterling, 5:30 p.m.
Escanaba vs. Sault Ste Marie at Manistique, 7 p.m.

Wednesday, March 31
Ludington/Standish-Sterling vs. Escanaba/Sault Ste Marie, 7 p.m.

Division 3
(Host Grandville Calvin Christian) 

Monday, March 29
Grand Rapids Covenant Christian vs. Merrill, 5:30 p.m.
Kent City vs. Western Michigan Christian, 7 p.m.

Wednesday, March 31
Grand Rapids Covenant Christian/Merrill vs. Kent City/Western Michigan Christian, 7 p.m.

Division 3
(Host Maple City Glen Lake)
 

Monday, March 29
Hart vs. Beaverton, 5 p.m.
McBain vs. Maple City Glen Lake, 7:15 p.m.

Wednesday, March 31
Hart/Beaverton vs. McBain/Maple City Glen Lake, 6 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *