Pairings and schedule for this week’s boys basketball district tournaments

LocalSportsJournal.com

Class A
(host Grand Haven)

Monday
Mona Shores 50, Reeths-Puffer 31
Grand Haven 51, Kenowa Hills 45
Grand Rapids Union 83, Fruitport 36

Wednesday
(at Grand Haven)
Muskegon 88, Mona Shores 44
Grand Haven 61 Grand Rapids Union 58

Friday
Finals 7 p.m.
Muskegon vs. Grand Haven

Class B
(all games at Whitehall)

Monday
Spring Lake 56, Whitehall 45

Wednesday
Coopersville 74, Oakridge 62
Spring Lake 65, Orchard View 25

Friday

Finals 6 p.m.
Spring Lake vs. Coopersville

Class B
(all games at Fremont)

Monday
Grant 33, Sparta 32

Wednesday
Newaygo 62, Fremont 43
Grant 66, Tri-County 58

Friday
Finals 7 p.m.
Newaygo vs. Grant

Class B
(all games at Cadillac)

Monday
Cadillac 58, Manistee 20

Wednesday
Ludington 54 Benzie County Central 42
Cadillac 46, Kingsley 30

Friday
Finals 7 p.m.
Ludington vs. Cadillac

Class C
(all games at Hesperia)


Monday

Hesperia 72 Hart 50
Mason County Central 51 Holton 42

Wednesday
Hesperia 62, Montague 55
Shelby 47, Mason County Central 31

Friday
Finals 7 p.m.
Hesperia vs. Shelby

Class C
(all games at Kent City)

Monday
Muskegon Heights 115, Holland Black River 21
North Muskegon 63, Ravenna 39

Wednesday
North Muskegon 54, Western Michigan Christian 52
Muskegon Heights 66, Kent City 63

Friday
Finals 7 p.m.
North Muskegon vs. Muskegon Heights

Class D
(all games at Fruitport Calvary Christian)

Monday
Muskegon Catholic 55, Kent City Algoma Christian 40

Wednesday
Muskegon Catholic 72, West Michigan Academy of Environmental Science 12
Fruitport Calvary Christian 49, Ellington Academy of Arts Inc. 37

Friday
Finals 7 p.m.
Muskegon Catholic vs. Fruitport Calvary Christian

Class D
(all games at Mason County Eastern)

Monday
Baldwin 71, Manistee Catholic 19
Brethren 65, Walkerville 34

Wednesday
Baldwin 79,  Mason County Eastern 36
Brethren 50, Pentwater 48

Friday
Finals 7 p.m.
Baldwin vs. Pentwater

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *